z prażonych orzechów drzewa arganowego

Spożywczy, tłoczony na zimno.

Opis produktu:
Firma Arganine-Argan-Ol oferuje czysty, organiczny, tłoczony na zimno olej arganowy, przeznaczony do celów kulinarnych. Jądra orzechów arganowych przed wyciskaniem poddawane są krótkiemu prażeniu. Dzięki delikatnemu pieczeniu i następującemu po nim tłoczeniu na zimno olej zachowuje wszystkie ważne składniki orzechów arganowych. Jednocześnie proces prażenia nadaje wzbogacający potrawy smak i aromat.

  • Olej arganowy zawiera więcej niż 80% niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (w tym 35% kwasów Omega -6). Stąd wynika jego działanie obniżające stężenie lipidów we krwi, a w efekcie redukujące poziom cholesterolu. Olej arganowy jest także obfitym źródłem witaminy E.
  • Delikatny, orzechowy smak tego oleju zapewnia potrawom wyjątkowy aromat.
  • Olej arganowy może być podgrzewany do temperatury 200'C. Jednak producent nie zaleca tego, ponieważ skutkiem będzie utrata ważnych składników.
  • Olej arganowy doskonale nadaje się do przyrządzania następujących posiłków:
    - dania na zimno, sałatki i surówki oraz desery;
    - ryby, drób;
    - do aromatyzowania makaronów, ziemniaków, ryżu i kuskus.

Nazywany złotym płynem Berberów, olej arganowy uważany jest za uniwersalne lekarstwo i źródło długowieczności. Według najnowszych badań na kanadyjskim Uniwersytecie Sherbrook, olej ten pomaga chronić organizm przed stwardnieniem rozsianym i nowotworami. Twierdzenie to zostało poparte przez wielu innych, z Niemieckim Centrum Badań nad Rakiem w Heidelbergu włącznie.

Średnie wartości na 100ml:
Wartość kaloryczna 3386 kJ / 824 kcal
Białko 0,0 g
Węglowodany 0,0 g
Tłuszcze 91,5 g
w tym:
Nasycone kwasy tłuszczowe 17,5 g
Jednonienasycone kwasy tłuszczowe 43,0 g
Wielonienasycone kwasy tłuszczowe 31,0 g

Pojemność: 250 ml
Certyfikowany produkt rolnictwa ekologicznego.
Należy przechowywać w miejscu chłodnym, z dala od źródeł światła i spożyć w ciągu 3 miesięcy od daty otwarcia.

Informacje dodatkowe:
Drzewa arganowe (Argania spinosa) liczą sobie ponad 20 milionów lat. Kiedyś rosły na szerokich obszarach Afryki Północnej i Południowej. Dziś istnieje jedynie 20 milionów drzew, które rosną endemicznie na południu Maroka.
Korzenie tej rośliny potrafią sięgać do 30 metrów w głąb gleby, stąd jej specyficzna zdolność do radzenia sobie podczas bardzo suchych pór roku. Drzewa arganowe zachowują żyzność ziemi, na której rosną i chronią ją przed pustynnieniem.

Pomimo, iż UNESCO ogłosiło te tereny strefą chronioną, drzewa nadal są wycinane i eksploatowane. Miejscowej ludności zaczęło brakować alternatywy. Samorząd starał się poprawić standard życia społeczności, tworząc kobiece spółdzielnie. Niestety wiele z nich prowadzonych jest w sposób autokratyczny i daleki od ideałów, dla których zostały stworzone, czyli do pomocy berberyjskim kobietom.

Arganine-Argan Oil jest firmą założoną przez człowieka, który urodził się i wychował w Maroku. Od dzieciństwa miał do czynienia z owocami arganowymi. Jednak dopiero w Niemczech, gdzie kończył studia, zrozumiał jak ważną rolę drzewa arganowe odgrywają w jego życiu oraz w życiu Berberów.
Jako obywatel Maroka, pochodzący z plemienia Berberów, rozpoczął produkcję oleju arganowego. Tworzenie przedsiębiorstwa handlowego potraktował jako sposób na życie i obronę własnego dziedzictwa kulturowego, chcąc pomóc człowiekowi i naturze pojednać się i chronić siebie nawzajem.

Certyfikowany produkt rolnictwa ekologicznego
ECOCERT
DE-024-Oko-Kontrollstelle